Czy mamy do czynienia z upadkiem tradycyjnej prasy?

Duża część profesjonalistów od rynku prasowego pokazuje na to, że mamy dzisiaj do czynienia z postępującym zmierzchem zwykłego, pogłębionego dziennikarstwa. Dziennikarski research coraz rzadziej polega na przepytywaniu pochodzeń, przetrząsaniu archiwów albo interpretacji dokumentów, a coraz to częściej na przeglądaniu zasobów internetu ze szczególnym uwzględnieniem obszernych agencji prasowych – artykuły jakie opiszą daną wiadomość jako 1-wsze umieją liczyć na większą pozycję w wyszukiwarkach.

Rola prasy papierowej bezustannie zmniejsza się, a sprzedaż tradycyjnych gazet, choć wciąż stanowią one stosowną część rynku prasowego, systematycznie spada a także najprawdopodobniej będzie upadać. Zniknięcie tradycyjnych czasopism oraz absolutne zastąpienie ich internetowymi portalami informacyjnymi wydaje się stanowić kwestię czasu. Świat się zmienia. Dane są ujawniane w coraz to szybszym tempie i właściwie wyłączną rolą dziennikarzy aktualnie emituje się stanowić dokonywanie analizy, wyłapywanie zależności i tym podobne.

Odtajnieniem szokujących faktów zajmą się podmioty takiego typu jak Wiki Leaks, za to dziennikarz ma przede wszystkim kojarzyć je ze sobą w sposób, jaki przemówi do czytelnika. Dziennikarstwo czyni się więc coraz bliższe copywritingu. Coraz mniej pozostaje też dziennikarzy zawodowych. O wiele częściej pisaniem zaprzątają się pasjonaci, jacy udostępniają na stronach i blogach często w ogóle nie pobierając za to pieniędzy.

Sytuacja tego typu będzie się drastycznie przeobraziła – im większa będzie rola dziennikarzy – amatorów, lub też dziennikarzy – obywateli, tym ogromniejszą będą oni mięli podstawę żeby oczekiwać za swoją działalność kasy.Powiązane słowa: