Jak obchodzi się Dzień Matki na świecie

Dzień Matki obchodzony jest w dzisiejszych czasach prawie na całym globie. To święto przypomina o tym, iż każdej Mamie należy się wdzięczność plus szacunek za jej poświęcenie, bezwarunkową miłość a oprócz tego trud, który włożyła w proces kształtowania się dzieciaków. To zasadnicze założenie wszelkich kultur, takie które szanują Dzień Matki, jednakże obchodzi się go różnie i w rozmaitych terminach.

Stany Zjednoczone jest to kolebka współczesnej tradycji świętowania Mothers Day. Pierwsza na pomysł wpadła w 1872 roku pisarka Julia Ward Howe. Aż lecz Annie Jarvis powiodło się przebić z nim do najwyższych władz, które 8 maja 1914 roku ogłosiły Dzień Matki świętem narodowym obchodzonym w każdą drugą niedzielę maja. Dlatego też w tym dniu na domach, jak również istotnych budynkach rządowych, wywiesza się amerykańskie flagi. Francuski zwyczaj honorowania roli matek został zapoczątkowany przez Napoleona, zaś od 1950 roku oficjalnie ustalono Dzień Matki jako przypadający w ostatnią niedzielę maja.

We Francji, popularniejsze niżeli kwiaty są w tym przypadku prezenty powiązane ze stylem żywota. Mogą to być książki, komplety kosmetyków, perfumy, kupony do SPA czy może markowych sklepów. Najmłodsze dzieciaki obdarowują Mamy ręcznie wykonanymi laurkami, drobiazgami bądź wierszykami. Jednym z kluczowych elementów francuskiego stylu życia jest konsumowanie. Przeto również sławnym prezentem na Dzień Matki są wina, czekolada czy wykwintne sery.

Zwyczajem jest stylowy rodzinny brunch lub obiad, którego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać pani domu. Z reguły też zamiast bukietu kwiatów, jak u nas, daje się Mamom własnoręcznie upieczone ciasto.Powiązane słowa: