Jak wytwarza się wino?

Wina gronowe są trunkiem otrzymywanym w wyniku fermentacji alkoholowej soku ze świeżych winogron. To określenie może nam prezentować prostotę prac winiarskich, jednak od momentu zbioru winogron do czasu osiągnięcia gotowego do wypicia, dobrego wina ścieżka jest wyboista oraz daleka. W krajach o utrwalonych tradycjach winiarskich młodym winiarzom jest znacznie prościej.

Szczegółowa technologia produkcji wina gronowego jest powszechnie dostępna w tematycznej literaturze, a sumiennie ochraniane tajniki sztuki winiarskiej przechodzą zazwyczaj z pokolenia na pokolenie. Wytwórca wina ma możliwość korzystania z najświeższych osiągnięć nauki oraz techniki. W wielu krajach winnictwo to spora gałąź gospodarki narodowej, niezwykle pieczołowicie kontrolowana, ale jednocześnie popierana przez władze państwa.

Moszcz jest to świeżo wyciśnięty sok owocowy, lub warzywny, zawierający skórki, nasiona i łodyżki owoców. Wysoka zawartość glukozy, zazwyczaj pomiędzy 10, a 15% powoduje, że jest on używany przy wyrabiania syropów owocowych. Jednak głównym kierunkiem produkcji moszczu jest jego wykorzystanie w produkcji winiarskiej. Okres, który mija od wytworzenia moszczu do jego filtracji jest bardzo istotny, ponieważ w tym właśnie czasie z miazgi przedostają się do soku substancje smakowo-aromatyczne decydujące o późniejszym smaku i kolorze wina, jak również pewna ilość drożdży bytujących na skórce.

W odpowiednim momencie, o którym to zazwyczaj decyduje mistrz winiarski, moszcze gronowe poddaje się filtracji, a resztę miazgi dodatkowo wyciska się aby odzyskać związany w niej płyn. Do soku otrzymanego w pierwszej filtracji dodaje się drożdże, żeby zintensyfikować proces fermentacji, a płyn odzyskany z owoców rozcieńcza się wodą i stosuje do produkcji drugiej porcji wina gorszej jakości.

Dodano 2014-07-17
Kategoria: Pozostałe