Jakie zajęcia organizuje szkoła dla dzieci z upośledzeniem umysłowym?

Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze są postacią realizowania obowiązku szkolnego poprzez dzieci a także młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 roku życia. Osoba niepełnosprawna intelektualnie posiada całkowite prawo do wspomagania swojego postępu poprzez system oświaty, tak jak wspomaga się kształcenie osoby bez zastrzeżeń rozwojowych. Istotna zmiana kwestii jednostek niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim zaistniała gdy to w życie weszło Rozporządzenie MEN w sprawie organizacji zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Fakt ów stanowił realizację prawa ludzi niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim do szkolnictwa. Przez wiele lat osoby wysoko upośledzone pozostawały poza zakresem fascynacji władz oświatowych, opiekował się nimi resort zdrowia i opieki społecznej, za to proponowana pomoc sprowadzała się najczęściej do zapewnienia pobytu w domu opieki społecznej.

MEN nakreśliło jak powinny wyglądać zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze dla dzieci i młodzieży umysłowo upośledzonych w stopniu głębokim. Zajęcia tego typu organizuje się dla dzieci oraz młodzieży w wieku od 3 do 25 lat, które potrafią być organizowane w zespołach bądź samodzielnie.

Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie fascynacji otoczeniem, jak również pozyskanie niezależności od odmiennych ludzi w funkcjonowaniu w powszednim żywocie. Warsztaty organizuje się w szczególności w szkołach jak również placówkach, w tym specjalnych, publicznych niepublicznych, umieszczanych najbliżej miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka – w tym w miejscach rodzinnych dla osób zakwalifikowanych do udziału w indywidualnych zajęciach.

Dodano 2015-09-15
Kategoria: Szkolnictwo