Kiedy kupujesz optykę myśliwską....

Zarówno myśliwi jak i naukowcy zajmujący się otaczającą przyrodą znakomicie są doinformowani, że by obserwować zwierzęta nie wystarczy tylko znakomity wzrok, ale również potrzebny będzie stosowny sprzęt. Ma się na myśli przede wszystkim dobra lornetka lub luneta, natomiast dla myśliwych również celownik optyczny. Ceny owego sprzętu są w stanie czasami zaskoczyć, ale podstawą jest żeby być świadomym tego, czym się kierować kiedy wybieramy coś takiego.

Istnieje parę parametrówktórymi należy się kierować, by optyka myśliwska była porządnie dostosowana. Najważniejszym z nich jest transmisja światła. W dobrej jakości sprzęcie powinna ona wynosić mniej więcej 98%. Zanim dokonamy ostatecznego zakupu warto poza tym przetestować lunetę bądź lornetkę w porze nocnej.

Następnym istotnym parametrem okazuje się być powiększenie. Oznacza to ile razy przedmiot który obserwujemy, może zdać się nam większe od tego samego przedmiotu obserwowanego bez użycia sprzętu optycznego. Powinno się nie zapominać, że im większe będzie powiększenie, tym lepszego światła będziemy potrzebować. Zatem kiedy przykładowo chcielibyśmy oddać bardzo precyzyjny strzał, będziemy potrzebować znacznego powiększenia i maksymalnego doświetlenia.

Innym ważnym parametrem jest pole widzenia. Nazywa tak się obraz, który jesteśmy w stanie spostrzec z pewnej odległości, używając lornetki, czy bądź lunety. Jego wartość podawana jest w metrach bądź stopach. Pole widzenia zależy od powiększenia – co do zasady im większe jest powiększenie, tym węższe okaże się być pole widzenia.

Powinno się mieć w pamięci, że powyższe parametry będą miały znaczenie w praktyce, jeśli używana lornetka lub luneta będą niezłej klasy. Jedyni najlepsi producenci są albowiem w stanie wyprodukować dokładny sprzęt optyczny.Powiązane słowa: