Matura – co trzeba wiedzieć?

Egzamin maturalny najczęściej rodził dużo pytań. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdy w życie weszła nowa matura oraz nowe normy zdawania. Warto przeczytać specjalny poradnik, jaki rozwieje każde wątpliwości.

Egzamin dojrzałości składa się z dwóch części: ustnej, ocenianej przez pedagogów w szkole jak i części pisemnej, ocenianej przez egzaminatorów zewnętrznych. W części ustnej maturzysta musi zdać egzamin z języka polskiego a także języka obcego nowożytnego - bez określania poziomu. Praktykowane one będą w szkołach według harmonogramów wyznaczonych poprzez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Uczeń, który nie zdał egzaminu ustnego z języka obcego, jest dopuszczony do egzaminu pisemnego, lecz nie zdaje matury jak również nie dostaje świadectwa dojrzałości. Rzecz jasna, w związku z tym absolwent szkoły średniej nie może starać się o aplikowanie na studia. Na testy pisemne uczniowie mają możliwość zabrać ze sobą długopis czy może pióro z czarnym tuszem. W przypadku testu z przedmiotów ścisłych, dopuszczalne jest posiadanie również różnorodnych pomocy naukowych. Prawdopodobnie najlepszy kurs przygotowujący do matury z matematyki precyzyjnie przygotowuje do egzaminu maturalnego z takowego tematu.

Na świadectwie uczniowie wyszukają wynik procentowy każdego egzaminu, do jakiego przystąpili, oddzielnie na pułapie podstawowym oraz rozszerzonym. Próg zaliczenia testu widoczny jest zaledwie na pułapie podstawowym a ponadto może wynosić 30% punktów. Wynik zdania testu na poziomie rozszerzonym nie ma wpływu na zdanie egzaminu. Przedmioty dodatkowe nie mają wpływu na zaliczenie matury, nie ma w ich przypadku wyznaczonego progu zaliczenia, tzn. w zasadzie nie możemy ich nie zdać.

Dodano 2014-01-04
Kategoria: Szkolnictwo