Mikołajki – historia i zwyczaje w Polsce

Nasz kraj jest nieomalże jednym z niewielu krajów, w jakim wciąż obchodzi się Mikołajki, a więc dzień ku czci świętego Mikołaja. Pomimo zachodnich wpływów, płynących przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, Mikołajki są w naszej świadomości o wiele bardziej oczywistą ewentualnością do obdarowywania prezentami aniżeli w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj był biskupem Miry i już od IX wieku szóstego grudnia świętuje się jego wieczór nie tylko w katolicyzmie, ale i w wyznaniu prawosławnym.

Pewnego czasu uważano go również za patrona dzieciaków. O istotności takowego święta w katolickiej tradycji Naszego kraju niech określa fakt, że do 19. wieku był to dzień wolny od roboty. Za to tradycja, że takowego dnia święty dostarcza prezenty mikołajkowe, została zapoczątkowana już w średniowieczu. Tradycja wywodzi się od francuskich sióstr zakonnych, jakie 6 grudnia zostawiały pod drzwiami ubogich dzieciaków paczki z owocami. Następnie obyczaj się przekształcił i ktoś z dorosłych przebierał się za świętego Mikołaja oraz rozdawał podopiecznym prezenty. O wiele bardziej współczesną tradycją jest podkładanie prezentów nocą pod poduszkę, kiedy dzieci jeszcze śpią. W szkołach także organizuje się takowego dnia Mikołajki dla dzieci. Zazwyczaj w młodszych klasach rodzice zbierają budżet oraz angażują kogoś, kto w stroju Mikołaja rozda dzieciom prezenty. Starsze dzieci losują osobę, jaką będą miały obdarować i szóstego grudnia wymieniają pomiędzy sobą prezenty mikołajkowe.

Przywiązanie do tej tradycji jest tak dobrze znane, że nawet w miejscach pracy dzień świętego Mikołaja jest w jakiś wzór celebrowany. Czasami chociażby firmy wynajmują osobę, jaka przebiera się za Mikołaja plus rozdaje pracownikom słodkości ewentualnie drobne upominki.

Dodano 2016-10-24
Kategoria: Prezenty