Skateboarding jako sport

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż jazda na deskorolce, czyli skatebording, to nie zwyczajne sport lub frajda, ale przez sporo osób jest on traktowany jako sposób na życie. Można nawet traktować o istnieniu pewnej kontrkultury skateboardingowej, obejmującej formę bycia, modę oraz muzykę, nierzadko mylonej z subkulturą hip-hopową. Pewnie równie mało osób wie, że zrodziły się w Californii skateboarding, posiada swoje korzenie w surfingu i na początku sport ten nazywany był „surfingiem chodnikowym”.

Ta pierwsza nazwa związana jest z faktem, iż był uprawiany przez surferów, kiedy nie było warunków pogodowych, aby surfować w wodzie. Inną istotną ciekawostką jest to, iż skateboarding uważany jest za jeden z najważniejszych sportów ekstremalnych na świecie. Pozostaje on ponadto jednym z najbardziej groźnych sportów, z powodu robionych trików, i przez pewien czas pozostawała nawet tępiony, a skaterzy uznawani byli za kontrkulturę. Jednakże obecnie pozostaje on głównie czymś, co skupia ludzi zafascynowanych tą aktywnością. Coraz częściej budowane są skateparki, które umożliwiają jeżdżenie w przyjaznym skaterom otoczeniu.

Istnieje cała gałąź przemysłu zorientowana wokół deskorolkarstwa, gry na PC, jak również czasopisma. Deskorolkarze na całym globie spotykają się oraz wymieniają wiadomościami na wielu deskorolkowych forach internetowych. Zwykle oddzielną, niemałą część takowych grup stanowią wrzucane filmy, tzw. skate videos.

Przedstawiają one między innymi deskorolkarzy wykonujących zupełnie nowe, autorskie sztuczki czy deskorolkarzy robiących w idealny sposób różnorakie akrobacje. Są to również relacje video ze skateboardingowych eventów. Warto czasami rzucić na nie okiem, aby przekonać się, że wbrew pozorom skateboarding jest fascynującą dyscypliną.Powiązane słowa: