Skutki uboczne po dopalaczach

Dopalacze są to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla naszego dobra. Zazwyczaj po substancje psychoaktywne sięgają nastoletnie osoby. Prawie nieświadome ryzyka, jakie dopalacze niosą dla zdrowia a także psychiki. Jakież zdołają być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają czynienie psychoaktywne, a więc posiadają na celu wywoływać w naszym organizmie konkretne stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma absolutnej definicji i sami lekarze mają problemy z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze sklep. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były udostępniane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, natomiast jeszcze inni opowiadają na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. takiego typu oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Przeważnie jest tak, że 1 dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, jednak kilku, a nawet kilkunastu roślin!

A skoro wszelka z nich może mieć po kilkanaście elementów o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, bardzo łatwo sobie wyobrazić, jak wpływa wspomniany dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej kombinacji pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, cechujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy. Do najmniej niebezpiecznych symptomów otrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, dysfunkcje rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe.Powiązane słowa: