Wiedz o tym, jakie istnieją rodzaje kół zębatyh i jak się je dzieli!

Koła zębate to klasyczne elementy praktycznie każdego mechanizmu. Zdają się być to koła, których zadaniem jest uruchomienie wielu rodzajów urządzeń. Ich zastosowanie znają wszyscy zajmujący się majsterkowaniem, bo te uniwersalne przekładnie perfekcyjnie wypadają w wielu projektach. Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje kół zębatych i jakie zdołasz użyć do tego, by realizować własne projekty.

Koła zębate są po to, by przenosić ruch bez poślizgu albo do uruchomienia bardziej wymyślnego mechanizmu, na przykład poruszania klasycznej dźwigni lub korby. Istnieje wiele rodzajów kół zębatych, jednak wszystkie posiadają taki sam mechanizm – są posiadające zęby, które zachodząc na siebie powodują rozruch kolejnych kół zębatych lub całego mechanizmu. Stosownie dobrane pozwolą na stworzenie całego systemu kół zębatych, calutki zespół stworzy przekładnię zębatą.

Klasyfikacja kół zębatych jest związana z ich wyglądem, formą i rodzajami zamontowanych zębów. Szczególnie koła zębate dzielą się na walcowe oraz stożkowe. Jak się łatwo domyślić, wiąże się to z ich kształtem – walcowe są spłaszczone i równe, stożkowe mają inny kształt, zwężający się ku jednym końcu – nie każdorazowo aczkolwiek do samego brzegu, przeważnie zostają „ścięte” na pewnej wysokości. Oprócz tego koła zębate da się podzielić zgodnie z rodzajami zębów. Przede wszystkim dostępne zdają się być koła o zębach prostych lub skośnych, lecz sprzedaży otrzymamy też takie z zębami daszkowymi albo łukowymi. Rozsądnie jest również mieć pojęcie, iż koła zębate mogą mieć zęby rozmieszczone zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zewnętrze to klasyczne koła, które najczęściej się stosuje, te z zębami ułożonymi wewnętrznie mogą zostać potraktowane jako ostatnie ogniwo przekładni zębatej.Powiązane słowa: