Zakup optyki myśliwskiej to nie błahostka

Zarówno myśliwi oraz naukowcy zajmujący się otaczającą przyrodą z pewnością są doinformowani, iż żeby prowadzić obserwację zwierzyny nie jest wymagany tylko znakomity wzrok, ale ponadto konieczny okaże się właściwy sprzęt. Ma się na myśli przede wszystkim dobrej jakości lornetka lub luneta, natomiast dla myśliwych także celownik optyczny. Ceny takiego sprzętu są w stanie nieraz zawrócić w głowie, ale najważniejsze jest żeby wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze.

Można wyróżnić kilka parametrówktórymi należy się kierować, żeby optyka myśliwska została dobrze dobrana. Najistotniejszym z nich jest transmisja światła. W odpowiednim sprzęcie powinna ona wynosić na poziomie 98%. Zanim dokonamy ostatecznego zakupu warto też przetestować lunetę czy lornetkę w porze nocnej.

Następnym istotnym parametrem jest powiększenie. Oznacza to ile kroć przedmiot który obserwujemy, wydaje nam się większy od tego samego przedmiotu obserwowanego bez korzystania ze sprzętu optycznego. Powinno się pamiętać, iż im większe okaże się być powiększenie, tym lepszego światła można potrzebować. Dlatego jeśli na przykład chcemy wykonać bardzo precyzyjny strzał, będziemy potrzebować dużego powiększenia i maksymalnego doświetlenia.

Kolejnym ważnym parametrem okazuje się być pole widzenia. Określa to obraz, który jesteśmy w stanie spostrzec z danej odległości, używając lornetki, czy bądź lunety. Jego wartość oznaczana jest w metrach lub stopach. Pole widzenia zależy od powiększenia – co do zasady im większe zdaje się być powiększenie, tym węższe jest pole widzenia.

Należy mieć w pamięci, iż opisane parametry będą miały skutek w praktyce, w sytuacji gdy posiadana lornetka bądź luneta będą niezłej klasy. Jedyni najlepsi producenci są bowiem w stanie wytworzyć dokładny sprzęt optyczny.Powiązane słowa: